Informatyka. Konkursy i algorytmy
tryb:

konkursy / OIJ

OIJ to Olimpiada Informatyczna Juniorów (dawniej gimnazjalistów). Jest to trójetapowy konkurs informatyczny dla uczniów szkół podstawowych polegający na samodzielnym rozwiązywaniu zadań. Są to zadania algorytmiczno/programistyczne - najpierw trzeba wymyślić sposób na rozwiązanie danego problemu, a potem go zaimplementować. Uzyskanie tytułu finalisty daje wstęp do dowolnego liceum!

Ogólne zasady przeprowadzania

Pierwszy etap jest etapem domowym - jest dużo czasu na rozwiązanie zadań, w warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać że tu też należy rozwiązywać zadania samodzielnie! Drugi etap jest już w warunkach kontrolowanej samodzielności. Jest też mniej czasu - 4 godziny na od 2 do 4 zadań. Jest też wcześniej runda próbna, służąca do przetestowania wysyłania rozwiązań na platformę itd. Trzeci etap - finał jest przeprowadzany podobnie do drugiego etapu. Ale ci co są w finale, mają automatycznie tytuł finalisty!
Na każdym etapie rozwiązania zadań wysyła się do systemu SIO2. Po konkursie zadania są wrzucane na szkopuła. Dokładniejsze informacje o konkursie znajdziesz na stronie Olimpiady.

Co trzeba umieć?

Przede wszystkim trzeba umieć myśleć nnad tego typu zadaniami. To może się wydawać banalne, ale jednak to nie jest takie proste. Jak się tego nauczyć? Robiąc zadania 🙂 Oczywiście trzeba jeszcze umieć programować w c++/python (trzeba przecież zaimplementować nasze rozwiązanie). tylko te dwa języki programowania można używać na OIJ. Przyda się też umiejętność czytania ze zrozumieniem, bo żeby zrobić zadanie trzeba je rozumieć..... Warto również znać część algorytmów, ponieważ często się przydają a po co wymyślać coś po raz drugi...


strona OIJ


kanał OIJ

linki:

oij.edu.pl
www.youtube.com/channel/UCftwMLY2Ets-2_NR3V2gi0g

Projekt realizowany na potrzeby stypendium mazowieckiego. © made by Zofia Mroziuk